Kvílenie zbitej generácie

Autor: Kristína Zaťková | 4.4.2012 o 18:57 | Karma článku: 6,18 | Prečítané:  2414x

Životopisná dráma Vytie/Kvílení z roku 2010 by sa dala označiť za veľký risk, ktorý priniesol ovocie v podobe skutočne neopakovateľného diváckeho zážitku.  


Film rozpráva o živote beatnického básnika Allena Ginsberga  v období, keď jeho básnická zbierka Vytie a iné básne vyvolala verejné pohoršenie vedúce k súdnemu procesu s jeho vydavateľom Lawrencom Ferlinghettim.

Na plátne sa odvíja hneď niekoľko dejových línií. Na začiatku filmu môžeme vidieť Allena Ginsberga, ako vo svojom byte poskytuje rozhovor nejakému novinárovi. Ten mu kladie otázky ohľadom jeho života a diela. Prostredníctvom básnikových odpovedí sa pred našimi očami pomaly začína odvíjať  základný príbeh. Ginsbergove spomienky na minulosť sú zobrazené čiernobielo .  Výjavy z jeho života sa striedajú so scénou, v ktorej recituje Vytie v kaviarni plnej beatnikov. Jednotlivé verše sú zároveň názorne ilustrované prostredníctvom 3D animácií.

Druhú dejovú líniu tvorí súdny proces s vydavateľom Vytia, ktorý je obvinený z publikovania „pornografie." Bol to jeden z najväčších zápasov o cenzúru,  jeho výsledok výrazne ovplyvnil možnosť publikovania podobne expresívnej tvorby v USA a priniesol Ginsbergovi celosvetovú slávu.

V tejto snímke režisérov Roba Epsteina a Jeffreyoho Friedmana stojí za povšimnutie nielen originálny námet, ale aj skvelé herecké výkony. V hlavnej úlohe sa predstavil James Franco, známy z filmu Spiderman.  Vďaka výraznej podobe so slávnym beatnikom, výbornej práci s hlasom a charakteristickej gestikulácii mu divák uverí každé jedno slovo.

Ak patríte k filmovým či literárnym nadšencom, rozhodne si tento film nesmiete nechať ujsť.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Šmejdi nás opäť predbehli. A niektoré kruhy tomu naleteli

Nie je nič absurdnejšie, ako keď fašisti hovoria o ochrane života a rodiny.

DOMOV

Sulík: Je čistá ilúzia myslieť si, že nová vláda sa dá vyrokovať

Ficova hviezda padá, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.


Už ste čítali?