Za diplomom bez barier

Autor: Kristína Zaťková | 6.4.2012 o 13:13 | (upravené 3.6.2012 o 1:06) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  109x

Žiaci strednej školy sa po jej skončení zväčša hlásia na vysoké školy. Niektorí z nich však stoja pred neriešiteľným problémom už pri samotnom výbere vhodnej školy....

Nejde o to, že by boli takíto ľudia nerozhodní, ale často sa na vysnívanú univerzitu nedostanú, pretože nemá bezbariérový vstup či výťah. Zisťovali sme preto, nakoľko sú nitrianske univerzity schopné prispôsobiť sa študentom s telesným postihnutím a vytvoriť pre nich vhodné podmienky na štúdium.

SPU bez bariér

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (ďalej SPU) má zabezpečený bezbariérový prístup do väčšiny budov určených na vzdelávanie a vie zabezpečiť aj vhodné ubytovanie pre študentov s telesným postihnutím. „Bezbariérové plošiny boli v rámci projektu, ktorého cieľom bolo prostredníctvom investícií do informačno-komunikačných technológií zlepšiť podmienky vzdelávacieho procesu na univerzite, vybudované v pavilónoch A, Z, T a CH,“ povedal nám rektor SPU Peter Bielik. Jednu plošinu nájdeme aj v študentskom domove A. Bernoláka. Za účelom odstránenia bariér bol v pavilóne S a v univerzitnej knižnici v predchádzajúcich rokoch postavený výťah. V knižnici sú k dispozícii aj iné pomôcky uľahčujúce handicapovaným študentom prístup k informáciám, napríklad lupa pre slabozrakých. Všetky materiály, ktoré sa v nej nachádzajú, sú navyše dostupné aj na internete. V pavilóne S sú dokonca bezbariérové toalety. Ak by niektorý študent, napríklad na invalidnom vozíku, dochádzal, môže sa ubytovať v novom internáte, kde sú izby a sociálne zariadenia taktiež prispôsobené špeciálnym potrebám hendikepovaných študentov.

Univerzita sa ale neuspokojila iba s odstránením architektonických bariér. Podľa prorektorky sú vďaka koordinátorom pre zdravotne postihnutých študentov pre takýchto poslucháčov vytvárané individuálne študijné plány. Univerzita dokonca poskytuje študentom zo sociálne slabších rodín zapožičanie dvoch notebookov. Ak študent s telesným postihnutím narazí na problém, má otvorené dvere k prorektorke a k rektorovi.

V súčasnosti je na SPU evidovaných 22 študentov s telesným postihnutím a ani oni nešetria slovami chvály. „Myslím, že podmienky pre študentov s telesným postihnutím sú vytvorené na veľmi dobrej európskej úrovni,“reagoval jeden zo súčasných študentov univerzity s telesným postihnutím.

Za históriou po točitom schodisku

Aj na Univerzite Konštantína Filozofa (ďalej UKF) sa pokúšajú vytvoriť vhodné podmienky na štúdium pre každého, kto oň prejaví záujem, niekedy však neúspešne. Nie všetky katedry totiž vlastnia bezbariérovú budovu. Bezbariérové priestory sú v rámci UKF na Pedagogickej fakulte (katedry na Drážovskej ulici), Fakulte stredoeurópskych štúdií a Univerzitnej knižnici (Dražovská ulica). Čiastočne bezbariérové sú priestory Filozofickej fakulty, Fakulty prírodných vied a Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva. Čiastočne bezbariérový je aj ŠD Nitra i ŠD Zobor. „Vedenie študentských domovov vie zabezpečiť aj ubytovanie imobilných študentov a otázka, ako by sme zabezpečili štúdium toho študijného programu, ktorý sa realizuje na katedre s plnou bariérovosťou, je plne hypotetická, pretože všetky budovy UKF sú aspoň čiastočne bezbariérové,“ povedal nám Peter Seidler – koordinátor pre štúdium študentov s telesným postihnutím. Toto tvrdenie nám ale vyvrátila profesorka Jana Hečková, vedúca katedry histórie: „V budove, kde sídli katedra, nemáme bezbariérový vstup ani výťah. Situáciu v súčasnosti riešime s dekanom a prodekankou pre štúdium.“ Štúdium handicapovaných študentov je momentálne možné zrealizovať len externou formou, sobotňajšia výučba totiž prebieha v bezbariérovej budove. Štúdium je spoplatnené, ale vzhľadom na okolnosti majú študenti s telesným postihnutím právo požiadať o odpustenie školného

. Študenti s telesným postihnutím si teda musia vyberať odbory nielen na základe vlastného záujmu, ale aj podľa toho, či daná katedra dokáže poskytnúť bezbariérové prostredie, čo možnosti značne zužuje. Odstraňovanie architektonických bariér v priestoroch univerzity je vraj podložené zákonom. V súčasnosti je takáto prestavba realizovaná na Fakulte stredoeurópskych štúdii.

Aj pedagógovia na UKF sa snažia poskytnúť hendikepovaným študentom dokonalý servis, dovolia používať na prednáškach diktafón či upravujú pre nich formy skúšok a testov. Aj zo strany zdravých študentov je dôležitá ochota pomáhať svojim handicapovaným kolegom. Práve preto pripravuje UKF v rámci úlohy KEGA – Kultúrna a edukačná grantová agentúra tzv. zapisovateľov.

Na otázku, čo by mala UKF zmeniť v prístupe k študentom s telesným postihnutím, odpovedala jedna z handicapovaných študentiek: „Mala by vytvoriť také bezbariérové prostredie, aby nemuseli handicapovaní študenti prispôsobiť výber odboru tomu, či katedra vlastní bezbariérovú budovu, a tiež zlepšiť komunikáciu so študentmi.“ Posledné by mohlo vyriešiť okrem iného aj zvýšenie počtu koordinátorov pre študentov s telesným postihnutím.

Aj handicapovaní môžu byť úspešní

Dôkazom, že snaha SPU prináša ovocie, je viacero úspešných absolventov. Patrí medzi nich, napríklad inžinier Jančich. Promoval na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov a v súčasnosti ukončil doktorandské štúdium. Vzhľadom na svoje vynikajúce výsledky sa v minulom akademickom roku zúčastnil intenzívneho dvojtýždňového študijného programu v Indii.

Ďalším úspešným absolventom je Martin Mastík, ten promoval na Fakulte ekonomiky a manažmentu. Počas svojho štúdia brigádoval v rámci integrácie na študijnom oddelení a po ukončení doktorandského štúdia sa zamestnal ako správca informačných technológii na svojej alma mater.

Na Pedagogickej fakulte UKF v 90. rokoch minulého storočia úspešne ukončila štúdium študentka, ktorá mala postihnuté obe horné končatiny. Študovala pedagogiku a psychológiu. V súčasnosti odovzdáva svoje poznatky ďalším žiakom a možno i žiakom s postihnutím.

Na tej istej fakulte UKF bol prijatý aj imobilný študent – vozíčkar. Ukončil štúdium na Fakulte sociálnych vecí a zdravotníctva, dnes pracuje na úseku pomoci rovnako postihnutým.

Zdroj: nitra24.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Šmejdi nás opäť predbehli. A niektoré kruhy tomu naleteli

Nie je nič absurdnejšie, ako keď fašisti hovoria o ochrane života a rodiny.

DOMOV

Sulík: Je čistá ilúzia myslieť si, že nová vláda sa dá vyrokovať

Ficova hviezda padá, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.


Už ste čítali?